Hava Durumu Tahminleri Ve Turizm Sektörü Arasındaki İlişki Nedir?

Hava durumu ölçümleri, umumiyetle hava bilgisi istasyonları tarafından yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar gayretı ve cihetü, rutubet nicelikı, gaz yuvarı tabncı, yağış nicelikı ve türü kadar çeşitli hava koşullarını ölçmek midein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri umumiyetle manuel yahut kendiliğinden yöntemlerle örgülır. Manuel ölçümler, hava bilgisi görevlileri tarafından yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, umumiyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine nazaran sıcaklık, rutubet ve rüzgar gayretı ölçümlerini yaparlar.

Otomatik ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, hava bilgisi istasyonlarına yerleştirilir ve makul aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler henüz azca maliyetli ve henüz çapkındır.

Hava durumu ölçümleri, hava bilgisi verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini esenlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğişçilikikliği çaldatmaışmaları kadar biröte alanda kullanılır. Bu ölçümler, günce hava tahminleri, tabii afet uyarıları ve vesair meteorolojik bilgilerin esenlanmasına yardımcı evet.

Meteoroloji, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kadar konularla ilgilenen bir ilim dalıdır. Bu alanda canlılık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Biröte ülkede meteorolojik hizmetler, ulusal savunma bakanlıkları yahut çaşama bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, hava bilgisi istasyonlarına, uydu verilerine ve vesair kaynaklara ulaşım esenlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu tarafından tanılamanmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını hazırlamak ve iklim bileğişçilikikliği ile alakadar araştırmaları özendirme kılmak kadar görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir